CamerAward 2015

CamerAward 2015

  • ISTVÁN BORBÁS – EN DUVA SATT PÅ EN GREN OCH FUNDERADE PÅ TILLVARON
  • GERGELY PÁLOS – EN DUVA SATT PÅ EN GREN OCH FUNDERADE PÅ TILLVARON
  • JOE PASSARELLI – ANOMALISA
  • BRENDAN GALVIN – SOLACE
  • STEVE ARNOLD – LAST CAB TO DARWIN
  • MICHAEL DWYER – POCHA: MANIFEST DESTINY
  • GREGORY MIDDLETON – FINAL GIRL
  • BOBBY SHORE – THE INVITATION
  • SEAN PORTER – GREEN ROOM
  • MICHELE PARADISI – CLORO
  • DANIEL VOLDHEIM – THE DRIFTLESS AREA
  • ÓSCAR DURÁN – BROTHERS OF THE WIND
  • OTMAR PENKER – BROTHERS OF THE WIND
  • BRANDON TROST – THE DIARY OF A TEENAGE GIRL
  • KOLJA BRANDT – COLONIA
  • DEAN CUNDEY – DIABLO
  • BRETT PAWLAK – WE ARE YOUR FRIENDS
  • SEAMUS TIERNEY – CRIMINAL ACTIVITIES
  • CARLOS CATALAN – THE EICHMANN SHOW
  • MARTIJN VAN BROEKHUIZEN – THE HALLOW
  • MICHAEL FIMOGNARI – THE LAZARUS EFFECT
  • BRENDAN STEACY – THE INTRUDERS
  • JOSU INCHAUSTEGUI – EXTINCTION
  • ANTONIO CALVACHE – ZIPPER
  • AMANDA TREYZ – ANGUISH
  • SI BELL – ORTHODOX
  • MARTIN BUZORA – THE DEMOLISHER
  • ÓTTAR GUÐNASON – HITMAN: AGENT 47
  • WILLIE NEL – TIGER HOUSE
  • CHAN CHI-YING – TUO DI QU MO REN
  • SEAN BOBBITT – ROCK THE KASBAH
  • DON DAVIS – MOJAVE
  • CHRISTOPHER MOON – NARCOPOLIS
  • ANUJ DHAWAN – MAIN AUR CHARLES
  • ANDREW RUSSO – GIRL ON THE EDGE
  • MARTIN FUHRER – AN INSPECTOR CALLS
  • KUBA KOSSAK – ALWAYS IN THE PRESENT
  • PAUL YEE – THE FITS
  • PASHA KAPINOS – HARDCORE HENRY
  • VSEVOLOD KAPTUR – HARDCORE HENRY
  • FEDOR LYASS – HARDCORE HENRY
  • GILES NUTTGENS – THE D TRAIN
  • GERARDO MADRAZO – THE VATICAN TAPES
  • MICHAEL FIMOGNARI – VISIONS
  • DAMIAN WYVILL – ODDBALL
  • ANTONIO J. GARCÍA – SWEET HOME
  • DMITRY GRIBANOV – WE WILL SING
  • EROL ZUBCEVIC – NEWCOMER
  • THOMAS TOWNEND – HIDDEN
  • RENE OHASHI – FORSAKEN
  • MATTHEW HEINEMAN – CARTEL LAND
  • MATT PORWOLL – CARTEL LAND
  • CHRISTOPHER DOYLE – I AM BELFAST
  • MARK COUSINS – I AM BELFAST
  • LIANG ZHAO – BEI XI MO SHOU
  • JACEK JANUSZYK – DOTKNIĘCIE ANIOŁA
  • ERICH ROLAND – HE NAMED ME MALALA
  • BILL ROSS IV – WESTERN
  • TURNER ROSS – WESTERN
  • JOHN POPE – CROCODILE GENNADIY
  • RENAN OZTURK – SHERPA
  • HUGH MILLER – SHERPA
  • KEN SAULS – SHERPA
  • JURE ČERNEC – KRIŽ IN KLADIVO
  • MIKE PARENTEAU – THE SEARCH FOR FREEDOM
  • ARSENI KHACHATURAN – 50.031762 86.45008
  • ŁUKASZ ZAMARO – MOT NORD
  • ANDREW WHEELER – WINTER LIGHT
  • ASIF LIMBADA – DAGHWAH
  • RYAN BOOTH – THE BURNING BUSH
  • ANGELLO FACCINI – THE LAST TWO
  • NICO AGUILAR – RUN
  • ANDRÉ CHEMETOFF – ELLIS
  • SZYMON LENKOWSKI – BREATHE
  • TONY KOPEC – JAGON
  • DEVIN WHETSTONE – VESSEL
  • OLLIE DOWNEY – ABSENCE
  • YVONA TEYSSLEROVÁ – ANTENANTALIS
  • JEFF MELANSON – SHELLY
  • YVONA TEYSSLEROVÁ – HUBERT A SPORTOVEC
  • LIAM MITCHELL – HEAVY DREAMERS
  • THOMAS W. KIENNAST – THE SHAMAN
  • JOHN CRAINE – ARAUCARIA
  • TOM ELLIOTT – THROUGH CLOUDS AND WATER
  • GREGORY PICKARD – REMEMBER MY STORY: REMOVED PART 2
  • CHRISTOPHER PROBST – POWER/RANGERS
  • GABI NORLAND – THE TREEHOUSE
  • KATE REID – NAZI BOOTS
  • CORY FRAIMAN-LOTT – BANDITO
  • MIŁOSZ KASIURA – DNI Z MOIM TATĄ
  • JOÃO ATALA – AUTO COPA PARK
  • JULIO COSTANTINI – AUTO COPA PARK
  • WESLEY JOHNSON – MELVILLE
  • JON GAUTE ESPEVOLD – SUNDAYS
  • JOHN T. CONNOR – HUSH
  • CHRISTER RUNDE – SISTER HELL
  • MINGJUE HU – TADAIMA
  • KASSIM NORRIS – CLAYFIST
  • NATHANIEL HURTSELLERS – THE BULL RIDER
  • ADAM NEWPORT-BERRA – GREENWOOD
Close